Read Comments

Uzależnienie od telefonu – czy to możliwe?

Telefon komórkowy dzisiaj to rzecz wszechobecna. Młodzieży ciężko się z nim rozstać czasie lekcji, dorosłym w czasie pracy. Mamy dziś do czynienia ze zjawiskiem nadużywania telefonów komórkowych. Czy można zatem mówić o uzależnieniu? W niektórych przypadkach zapewne tak. Gdyby telefon komórkowy służył wyłącznie do wykonywania połączeń zapewne nie byłoby tego tematu.

Kilkanaście lat temu nie istniało przecież uzależnienie do telefonu stacjonarnego, który zapewniał tylko tą jedną funkcję. Dzisiaj telefony komórkowe to skupisko wszelkich narzędzi, aplikacji i innych urządzeń. Spełnia funkcję daleko wychodzącą poza aspekt komunikacji międzyludzkiej. Gdybyśmy mieli tak policzyć ilość wejść do telefonów dziennie, byłyby to zapewne ciekawe statystyki. Kilkadziesiąt lub kilkaset wejść do telefonu komórkowego raczej nie dziwi.

Nowinki Xiaomi – jak rozsądnie korzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii?

Dostęp do Internetu, gier czy innych aplikacji w telefonach to swoisty złodziej czasu. Zabiera nam sporą część dnia i zdaje się, że czasem nawet nie jesteśmy tego świadomi. Dziwnie nam jest natomiast, gdy nie mamy dostępu do telefonu. Zapomnimy go, albo rozładuje się na dobre lub musimy z niego zrezygnować w określonych okolicznościach. Pojawia się wówczas wrażenie odcięcia od świata. Ono nie jest słuszne, gdyż częścią świata jesteśmy zawsze. Kiedy należy się martwić i zastanawiać, czy to tylko przywiązanie czy już uzależnienie? Należy pamiętać, że o uzależnieniu będzie mowa zawsze wtedy, gdy źródło uzależnienia, czyli w tym przypadku telefon komórkowy będzie miał w naszym życiu znaczenie fundamentalne. Jeżeli inne sfery życia są zaniedbywane z powodu jednego czynnika, który zapełnia nam znaczą część czasu, należy się zastanowić nad takim stanem rzeczy. Gry i inne narzędzia na urządzeniu mobilnym są bardzo absorbujące.

Istotna jest w tym wszystkim równowaga. Wszystko dla ludzi, jeśli oczywiście korzystamy z tego wszystkiego w granicach rozsądku. Jeżeli wolimy z ludźmi kontakt w postaci SMS – ów lub rozmów telefonicznych zamiast osobistych spotkań, to może to być niepokojący sygnał. Jeśli czujemy niepokój, b nie posiadamy dostępu do telefonu w danym momencie to także nie jest to rzecz normalna. Pamiętajmy, że uzależnić się można od wszystkiego, ale każde uzależnienie można wyleczyć. Należy właściwie interpretować wszelkie niepokojące sygnały i zastanowić się czy telefon nie zdominował naszego życia na tyle, że powinniśmy się tym zacząć martwić. Ciekawym eksperymentem mógłby okazać się dzień bez telefonu. Ciekawe jak poradziliby sobie z taką sytuacją najbardziej czynni użytkownicy. Współczesna młodzież nie pamięta czasów gdy nie było telefonów komórkowych i ludzie nie mieli z tym problemu. Wychowują się w erze, gdzie urządzenia mobilne stanowią integralną część życia. Dlatego to ich grupa wiekowa najczęściej narażona jest na zagrożenie uzależnieniem od telefonów komórkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *