Read Comments

Zabezpieczenia w telefonie, czyli co zrobić, by nie dostał się w niepowołane ręce?

Telefon komórkowy to skupisko przeróżnych danych. Przechowujemy w nim wiele informacji o sobie i nie tylko. Czasem nawet nie jesteśmy świadomi, jak wiele o nas samych może powiedzieć nasz telefon. A jest on nie tylko nośnikiem informacji o numerach telefonów w naszej liście kontaktów, ale zawiera o wiele więcej treści ze sfery prywatnej. W zasobach telefonów znajduje się wiele zdjęć czy filmów, które przekazują o nas wiele informacji. Ponadto przechowujemy także pliki tekstowe a nawet i kopie niektórych dokumentów, takich jak dowód osobisty lub inne. Czy na pewno każdy powinien mieć do tych treści dostęp?

Oczywiście, że nie. Dlatego należy chronić swoje poufne i prywatne dane i nie udostępniać ich. Jeśli mamy zapisane w telefonie pliki, telefon warto zabezpieczyć przed dostępem w niepowołane ręce.

Aby telefon nie dostał się w niepowołane ręce – stój na straży prywatności swoich danych

Nowinki Xiaomi mają na celu podnoszenie jakości telefonu, także i w kwestii ochrony prywatności. Jednym z zabezpieczeń jest uruchomienie telefonu za pomocą linii papilarnych. Odcisk palca jest unikatowy i nikt nie jest w stanie go podrobić. Telefon może uruchomić jedynie osoba, której linie papilarne są zapisane w pamięci jako swoisty klucz. Alternatywą dla odcisku palca jest założenie blokady w postaci kodu, który będzie znany tylko właścicielowi urządzenia. W ustawieniach telefonów warto sięgnąć po opcję odzyskiwania i zapisywania kopii danych, dzięki temu choć uda nam się odzyskać istotne dla nas treści. Możemy także namierzyć lokalizację telefonu za pomocą sygnału GPS. Ponadto warto zawczasu zabezpieczyć się przed kradzieżą telefonu korzystając z szeregu aplikacji. Warto znać unikatowy numer każdego telefonu – numer IMEI, który pozwoli go zidentyfikować.

Numer łatwo można sprawdzić w ustawieniach telefonu. Istnieją też aplikacje, które w momencie utraty telefonu pozwalają na zdalne blokowanie określonych treści. Zabezpieczamy wtedy dostęp do nich osobom nieupoważnionym. Poza tym aplikacje antykradzieżowe dają też możliwość zdalnej zmiany ustawień lub blokady nieznanej karty sim. Warto pomyśleć o wszelkich zabezpieczeniach, aby łagodzić skutki przykrych zdarzeń – kradzieży lub zgubienia telefonu. To urządzenie bardzo osobiste i czasem nie zdajemy sobie sprawy jak wiele prywatnych informacji mamy zapisanych we własnych telefonach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *